Turkvideo.Net
Hoşgeldin Ziyaretçi...
Giriş Yap / Kayıt Ol
Ne - Nasıl - Nedir? │ Ekleme Zamanı:

Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey

TÜM VİDEOLARIM ►https://www.youtube.com/user/cobanefsane
DEFİNE SERİSİ ► https://goo.gl/lZH16W
BULUNAN DEFİNE SERİSİ ►https://goo.gl/Jf11ZB
SÜPER VİDEOLAR SERİSİ ►https://goo.gl/DA6BeY
OHA SERİSİ ► https://goo.gl/TNPGTj
İLKEL KABİLELER SERİSİ ► https://goo.gl/eUJVdy
EFSANELER HİKAYELER ► https://goo.gl/mpdCfF
İLGİNÇ HABERLER SERİSİ ►https://goo.gl/A3IBiW
EN İYİ 1O’LAR SERİSİ ►https://goo.gl/aT64NG
AKVARYUM BALIKLARI SERİSİ ►https://goo.gl/AY4bpU
TARIM VE HOBİ SERİSİ ►https://goo.gl/JQYTNj

Babil kralı Hammurabi'nin (MÖ 1728-MÖ 1686) çeşitli meselelerde verdiği kararlar, Babil'in koruyucu tanrısı Marduk adına yapılan Esagila Tapınağı 'na dikilen bir taş üzerine Akatça dilinde yazılmıştır. Hammurabi, kendisine bu kanunları yazdıranın güneş tanrısı Şamaş'ın olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla kanunlar da tanrı sözü sayılıyordu.
1. En Eski Yazılı Kanun Değildi
Çok bilinen yanlışlardan bir tanesi Hammurabi Kanunları'nın "en eski yazılı kanun" olduğu yönünde. Aslında Sümerli Ur Nammu, M.Ö 21. yüzyılda bilinen en eski yazılı kuralları koydu.
Ur şehrinde uygulanan bu kanunlar Hammurabi Kanunları'nı da etkiledi. Yani yüzyıllar önce bile insanlar herkesin uygulayacağı ve herkesi bağlayan yazılı kurallar geliştirilmesi gerektiğini düşünmüşler, bunu yazıya dökmüşlerdi.
2. "Göze Göz, Dişe Diş" İlkesi Hakimdi
Hammurabi Kanunları "“lex talionis" adı verilen bir prensibe sahipti. Yani "göze göz, dişe diş." Kanunlara göre eğer bir insan bir başkasının bir kemiğini kırıyorsa, devlet de o insanın aynı kemiğini aynı şekilde kırıyordu.
Ölüm cezasını gerektiren suçlarsa son derece ağır ve detaylı tarif edilmiş, işkence ile birleştirilmiş infaz biçimleriyle uygulanıyordu. Örneğin eğer biri kendi eşini öldürdüyse, cezası bir metal veya sopayla dövüle dövüle öldürülmekti. Eğer bir çocuk kendi babasına vurursa bunun da cezası elinin kesilmesiydi.
Sağlam bir delille ispatlanamayacak suçlar da kanunlarda yer almaktaydı. Örneğin büyücülük suçlamasıyla karşı karşıya kalanlar, ölümcül bir koşula maruz bırakılıyor ve eğer hayatta kalırlarsa büyücülük suçunu işlemedikleri ispatlanmış oluyordu.
Mesela adam hızla akmakta olan nehre atılıyor, eğer boğulmazsa bu suçu işlemediği, tanrıların kendisini koruduğuna hükmediliyordu.
3. Kurallar Cinsiyete ve Sosyal Sınıfa Göre Farklılık Gösteriyordu
4. Asgari Ücret Vardı
5. Masumiyet Karinesi Kabul Edilmişti
Masumiyet karinesi basitçe, bir insanın hakkında adil yargılama sonucunda suçlu olduğunu gösteren bir karar bulunmadıkça, o insanın masum olduğunu ifade eder.
Hammurabi kanunları da "suçlu olduğu tespit edilmedikçe herkesin masum" olduğunu ifade ediyordu. Hatta kanunlar "ispat yükünü", iddia atanın üstüne öyle güçlü bir şekilde koymuştu ki, eğer bir insan hakimler önüne bir başkasına yönelik suç isnadı ile çıkar ve iddiasını ispatlayamazsa, bu suçun cezası ölümdü.
6. Kanunların Babil Kültürüne Etkisi Tartışmalı
Hammurabi Kanunları'nın toplumdaki etkisi hala tartışma konusu. Bu kanunlara yapılan eklemeleri barındıran bir çok anıt bulunsa da, bunların yargı uygulaması sırasında ortaya çıkan hükümler olduğu da ifade edilebilir.
Bazı tarihçilere göre Hammurabi Kanunları gerçekten uygulanan yasalar değil, Hammurabi'yi adil ve dürüst bir yönetici olarak göstermeye çalışan siyasi propaganda materyallerinden daha fazlası değildi, gerçek hayatta hiç uygulanma imkanı bulamıyorlardı.
Nedeni her ne olursa olsun, Hammurabi bu kanunların okunmasını ve uygulanmasını istiyordu, nitekim metinde aynen şöyle bir ifade yer almaktaydı: "Her kim bir uzlaşmazlıkla karşı karşıya kalırsa bu kanunları okusun ve adil olanı bulsun."
7. Babil'in Fethinden Sonra bile Kanunlar Hayatta Kaldı
Hammurabi'nin imparatorluğu M.Ö 1595'te son buldu. Hititler, Babil'i yağmalayıp zenginliklerine el koydular.
Ancak Hammurabi'nin kanunları o kadar önemliydi ki, hayatta kaldılar. Öyle ki M.Ö 5'inci yüzyılda bile bölgedeki bir çok kavmin bu kanunların bazı parçalarını taş tabletlere yazıp, uygulamaya çalıştığı gözüküyor.
Hammurabi öldü ama kuralları 1000 yıl daha yaşadı. Dünya tarihinde kaç liderin mirasının bu kadar uzun ayakta kalabilmiş olduğunu düşününce bunun ne kadar etkileyici olduğu anlaşılıyor.
8. Hammurabi Kanunları 20'inci Yüzyılda Gün Işığına Çıktı
.......
Music URL : http://audiomicro.com/royalty-free-music


Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL
Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Rastgele Video

Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey video izle, Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey şarkı sözleri, Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey sözleri, Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey fragman,Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey full film izle,Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey yerli yabancı, Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey Klip, Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey mp3 youtube facebook video indir,izlesene, Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey mp3 indir youtube.com netd müzik
RSS