Turkvideo.Net
Hoşgeldin Ziyaretçi...
Giriş Yap / Kayıt Ol
Müzik │ Ekleme Zamanı:

Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun

Dedemin İlahileri © 2014 ESEN MÜZİK

iTunes'dan albüm satın al:
http://apple.co/1UbXDan

Apple Music'de dinle:
https://itun.es/tr/AKVa1

Spotify'da dinle:
http://spoti.fi/1sv0a51

Albüm CD satın al:
http://bit.ly/25JvsU7

Neyleyeyim Dünyayı klibini izle:
https://youtu.be/gBNDFwY3Pa4

--

MEVLAM SANA ERSEM DİYE (HAKAN ALTUN)

Mevlam sana ersem diye
Aşka düşen pervaneyim
Cemalini görsem diye
Aşka düşen pervaneyim

Allah Allah Allah Allah…
Allah Allah Allah Allah….

Gözyaşlarım durmaz taşar
Seller gibi çağlar coşar
Vuslat ümidiyle yaşar
Aşka düşen pervaneyim

Güfte: Ali Ulvi Kurucu - Beste: Zeki Altun
Makam: Hicaz İlahi - Usul: Semai

--

Zeki Altun, 1920 yılında İstanbul’un, Vefa semtinde dünyaya gelmiştir. Babası Hasan Bey ve annesi Elmas Hanım’dır. Kardeşleri Tahir Altun ve Hediye Altun’dur. Mütevazi ve dindar bir ailenin evladı olarak, 5 yaşında Kur’an tahsiline başlamış ve altı ayda Kur’an’ı hatmetmiştir.

1938’de İstanbul Müftülüğü Nuruosmaniye Kur’an Öğretim Kursunu bitirmiştir. Hafiz Ahmet Artar, Necati Efendi, Hasan Akkuş ile eğitimine devam etmiştir. Bununla birlikte Hafız Kemal Efendi ile ilahi meşk etmiş ve mevlüt okuma dersleri almıştır. Eyyubi Ali Rıza Şengel, Beşiktaşlı Hafız Rıza Efendi ve Saadettin Kaynak ile beste, semai ve fasıllar meşk etmiştir. Değerli hafiz ve sanatkarlardan; Saadettin Heper, Cevdet Çağla, Sadi Hoşses, Yaşar Okur, Necmi Rıza Ahıskan ve Hulusi Sesigür ile birlikte çalışarak musiki bilgisini artırmıştır.

Zeki Altun, 1938’de mezun olduktan sonra İstanbul’da birçok camide müezzin ve kayyum olarak vazife yapmıştır. 1950 yılında son kez Teşvikiye Camii’de görev almıştır. 1954-1955 yılları arasında İstanbul Belediyesi’nde Mezarlıklar Müdürlüğü imamı olarak görev yapmıştır. 1957’de Nuruosmaniye Kur’an Kursu’nda musiki dersi vermiştir. 1959-1961 yılları arasında Beyoğlu Cenaze İstasyonu imamlığı görevini ifa etmiştir.

Zeki Altun, Türkiye Hafız-ı Kuran ve Mevlithanlar Cemiyeti’nin kurulmasında büyük pay sahibi olmakla birlikte, 1966 yılında cemiyete üye olmuş ve burada başkan yardımcılığı ve başkanlık yapmıştır. Bu cemiyette, cemiyet mensuplarına ses kaydı yapmış ve bu şahıslardan Diyanet İşleri Bakanlığı’nın yararlanması hususunda girişimlerde bulunmuştur. Yine bu cemiyette, uzmanlar tarafından dini meselelerin anlatıldığı, mevlit, tasavvuf musikisi ve fasılların icra edildiği, birçok sanatsal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlamıştır. Buradaki görevinden sağlık problemleri nedeniyle 1992 yılında ayrılmıştır.

Yurtdışında; Malezya, Kuveyt, Almanya, Belçika, Hollanda, Amerika ve Mısır gibi ülkelerde Kur’an ve mevlüt okumak için ülkemizi temsilen gitmiş, görev yapmıştır. TRT başta olmak üzere; Kanal D, HBB, TGRT ve Atv kanallarında ilahi ve mevlit programları düzenlemiştir. TRT Radyoları’nda Nusret Yeşilçay, Ali Gülses, Mecid Sesigür’le mevlitler okumuştur.

Zeki Altun’un Kur’an ve mevlithan hakkında hal tercümeleriyle ilgili yazıları, önce Ramazan aylarında, Tercüman Gazetesinde, daha sonra da Son Havadis’te yayınlanmıştır.

Yaşamı boyunca Kur’an ve musikiye hizmet etmek için çalışan Zeki Altun, bildiklerini öğretmek, bilmediklerini öğrenmek ve eksiklerini gidermek için gayret sarf eden, ahlaki ve zarafeti ile çevresinde sevilen bir şahsiyet olmuştur.

Zeki Altun, 08 Eylül 1999 tarihinde 79 yaşında İstanbul’da vefat etmiştir.


Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL
Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Rastgele Video

Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun video izle, Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun şarkı sözleri, Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun sözleri, Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun fragman,Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun full film izle,Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun yerli yabancı, Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun Klip, Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun mp3 youtube facebook video indir,izlesene, Mevlam Sana Ersem Diye (Hakan Altun) Official Audio #dedeminilahileri #hakanaltun mp3 indir youtube.com netd müzik
RSS